Interviu cu dl. Cristian Parvan, secretar general al Asociatiei Oamenilor de Aaceri din Romania, realizat de Irina Ianos – reporter economic, Agentia de presa NewsIn, trustul Realitatea Med
2 iunie 2006
Irina Ianos: Care sunt principalele probleme cu care se confrunta AOAR in momentul de fata?
Cristian Parvan: Probleme AOAR:
2. birocratie costisitoare (costuri neevaluate), in bani, timp si personal;
3. declaratii multiple, cozi, timp pierdut
4. lipsa evaluari impact conf HG 755/2005
5. parafiscalitatea este in continuare ocolita de Codul Fiscal
C.P. Codul Fiscal 2007
POZITIV: mentinerea cotelor principale; fiscalizarea simbolica a agriculturii, stimularea producerii de bioenergie (scutire de accize) s.a
NEGATIV:
2. eliminarea sustinerii activitatii firmelor de software( UE nu ne-a cerut nimic);
3. necuprinderea tuturor taxelor si impozitelor, percepute de diferite autoritati, agentii s.a.
4. este discriminata finantarea prin emiterea de obligatiuni si alte forme de finantare
5. texte stufoase, pline de sintagme periculoase si interpretabile (mai ales de inspectorii fiscali)
6. Nu s-au emis simultan Normele la Codul Fiscal, Codul de Procedura Fiscala+ Norme. Deci, pot aparea surprize ulterior aprobarii Codului Fiscal
C.P. : Demisia Domnului Ministru Copos (membru Fondator AOAR in 1994)
• daca nu va fi numita o alta persoana, mediul de afaceri are o capacitate redusa de a-si sustine propunerile la nivelul Guvernului
I.I.: Care a fost contributia domnului Copos, ca ministru, la buna desfasurare a activitatii mediului de afaceri?
C.P. : Cateva proiecte sustinute sau initiate: Legea microfinantarii, Legea evaziunii fiscale, activitatea Comisiei de Export (capitalizarea Eximbak in 2005) si crestere resurse financiare pentru sustinerea IMM-uri; Legea patronatelor s.a
I.I.: La depunerea demisiei, oficialul a declarat, printre altele, ca varianta cuprinsa in Codul Fiscal aprobat de Guvern descurajeaza spiritul intreprinzator si nu aduce venituri suplimentare la buget. Cum comentati aceasta afirmatie?
C.P. : Descurajarea spiritului intreprinzatorilor: atitudinea Guvernului nu convinge mediul de afaceri in sensul stimularii acestuia: crestere preturi la utilitati, in mod nejustificat; sistemul parafiscalitatii incurajat de cresterea birocratiei, lipsa unor evaluari si a unor masuri in conformitate cu regulile de Concurenta dar care sa stimuleze inovarea, productia interna se pot adauga succint la cele afirmate de Domnul Copos.
I.I. Copos a mai aratat ca unul dintre motivele pentru care si-a depus demisia a fost faptul ca nu s-a tinut cont de propunerea sa privind mentinerea, pentru doi ani, a sistemului de impozitare cu 3% a IMM-urilor, care de la 1 ianuarie 2007 vor plati un impozit de 16 la suta, potrivit noului Cod Fiscal. Care credeti ca va fi impactul acestei masuri?
C.P. : Nu poate fi transmis pe scurt un mesaj atat de complex asa cum este cel legat de mediul de afaceri, respectiv cate alte masuri adopta alte tari in sensul sprijinirii intreprinzatorilor (spre comparatie vezi Programele tarilor UE depuse la Bruxelles pe 25 oct. 2005)
Impozitarea 3% am raspuns mai sus; nu va aduce bani la buget, in schimb va complica, prin birocratie activitatea firmelor din aceasta zona; va descuraja initiativa. In Franta si UK acest sector este permanent stimulat (afaceri pana la 100.000 euro- vezi planurile de reforma 2005)
Sper ca am raspuns intrebarilor asa cum le-ati formulat

