DOCUMENT DE POZITIE
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) a luat la cunostinta cu ingrijorare de recenta hotarare a Guvernului Romaniei, ce urmeaza fi detaliata printr-un viitor ordin al ministrului Administratiei si Internelor, referitor la regimul documentelor ce vor permite efectuarea calatoriilor in strainatate de catre oamenii de afaceri
AOAR este consternata de propunerea vizand prezentarea catre organele de control a trecerii frontierei (politisti de frontiera), de catre oamenii de afaceri, a unor documente care sa dovedeasca scopul, durata si necesitatea deplasarii. Mai mult, se propune existenta unei invitatii din partea partenerului de afaceri extern care sa dovedeasca scopul calatoriei.
AOAR apreciaza ca aceste masuri vor pune intr-o grava situatie de inferioritate oamenii de afaceri romani, obligati sa “roage” partenerii de afaceri sa-i invite in tarile lor. Se pune in mod legitim intrebarea, in scopul limitarii cazurilor de pedofilie, trafic de persoane, trafic de stupefiante s.a.m.d., de ce Romania nu impune strainilor ce vin in interes de afaceri in tara noastra sa detina o invitatie de la o firma romaneasca ?
AOAR isi exprima revolta fata de injosirea la care se propune a fi supusi oamenii de afaceri, care, contrar, promisei integrari in Uniunea Europeana si liberei circulatiei a persoanelor, inclusiv a dreptului de-a munci in tarile vest europene in urmatorii 3-10 ani, se confrunta cu revenirea la practici apartinand defunctului sistem socialist (invitatii traduse, notarizate s.a).
AOAR considera ca masurile propuse, reprezinta o reminiscenta a gandirii de dinainte de 1989, viza Organelor Statului urmand a fi inlocuita de aprobarea deplasarii de catre M.A.I. (titulatura de trista amintire), aprobare ce va fi data de un personal cu calificare specializata in orice altceva decat domeniul afacerilor.
AOAR cere eliminarea imediata a acestor masuri aberante, atentionand Guvernul Romaniei ca nu oamenii de afaceri sunt cei care aduc prejudicii imaginii tarii.
AOAR sustine adoptarea de masuri vizand reducerea imigrarii ilegale prin profesionalizarea si imbunatatirea conduitei si a eficientei activitatii angajatilor M.A.I.
AOAR cere adoptarea de masuri urgente, radicale care sa reduca semnificativ numarul persoanelor care asigura traficantilor pasapoarte si vize false, care favorizeaza filierele de trafic de persoane s.a. Numeroasele cazuri prezentate de mass media aproape zilnic sunt o dovada a esuarii masurilor adoptate de cei in drept.
AOAR cere eliminarea definitiva din sistemul institutiilor publice a persoanelor din structurile M.A.I. identificate si dovedite ca avand relatii de complicitate cu retelele organizate de proxenetism, trafic de persoane si favorizarea imigrarii ilegale.
AOAR nu intelege si nu accepta sa fie culpabilizati oamenii de afaceri, solutie comoda si incorecta, ce nu va face decat sa creeze noi oportunitati de manifestare a abuzurilor si coruptiei.
AOAR condamna si se opune ferm oricaror incercari de a fi introduse restrictii, menite de-a face dificile toate tipurile de calatorii, dar in primul rand cele ale oamenilor de afaceri.
AOAR apreciaza ca masurile de ordin birocratic, ce ar urma sa fie promovate de M.A.I reprezinta un atentat la libertatile democratice asigurate de Constitutia Romaniei, facand fara sens, pentru populatie si in primul rand pentru oamenii de afaceri chiar si eforturile de integrare europeana.
Nu putem sa acceptam a fi tratati ca cetateni de rangul 2 de catre chiar institutiile statului platite din taxele si impozitele suportate in primul rand tocmai de catre oamenii de afaceri.
AOAR doreste si cere ca angajatii acestor institutii sa apere si sa asigure cresterea liberei circulatii a persoanelor.
AOAR apreciaza masurile preconizate a fi propuse de M.A.I. in acest domeniu, ca si “taierea padurii din cauza vreascurilor”: comod, inutil si nejustificat.
ASOCIATIA OAMENILOR DE AFACERI DIN ROMANIA

