Oamenii de afaceri despre relatia forta de munca – învatamânt
17 Iulie 2007 16:26GMT
La câteva zile dupa ce presedintele Basescu a spus ca sistemul de învatamânt din România are grave probleme de eficienta si calitate, oamenii de afaceri sustin ca nivelul pregatirii tinerilor a avut repercusiuni si asupra calitatii fortei de munca.
Confederatiile patronale din România considera corecte concluziile raportului întocmit de comisia prezidentiala pentru educatie, si sustin ca sistemul de învatamânt are o mare parte de vina pentru starea fortei de munca.
Învatatul pe de rost, si cursurile tinute într-un limbaj de lemn au facut ca multi tineri din ziua de azi sa aiba dificultati de comunicare si adaptare atunci când îsi gasesc un loc de munca.
În plus, ei nu ar reusi sa stapâneasca foarte bine nici informatiile pe care le acumuleaza în timpul scolii, iar acest lucru se vede în momentul angajarii.
Cristian Pârvan, secretarul general al Asociatiei Oamenilor de Afaceri din România, spune ca absolvirea unui bacalaureat nu garanteaza un minim de competente care sa îi permita unui absolvent sa îsi gaseasca un loc de munca “de care sa fie si multumit”.
Discrepante între aspiratii si realitati
“Un al doilea nivel este normal al celor cu facultate”, mai spune Cristian Pârvan, “care de multe ori, cu toate ca absolva diverse forme de învatamânt superior, la final se demonstreaza ca nu au capatat competentele necesare pretentiilor pe care le au pentru viitorul lor loc de munca. Si m-as referi aici la doua punctual: limbi straine si abilitatea de a lucra cu calculatorul.”
Potrivit domnului Pârvan, o alta lacuna a sistemului de învatamânt din România este ca nu reuseste sa formeze spiritul civic al tinerilor.
Iar acest lucru, afirma el, se vede în comportamentul lor de zi cu zi, dar si atunci când redacteaza un curriculum vitae.
Astfel apar numeroase situatii în care informatiile despre experienta sau calitatile sa nu corespunda realitatii.
Din acest motiv, firmele care se ocupa cu plasarea fortei de munca sunt destul de reticente atunci când evalueaza candidatii.
Consultantul agentiei Advice Human Resources, Rudolf Fedorovici, spune ca nu ia în considerare anumite detalii pe care le considera subiective si încearca sa-si formuleze o parere pe baza propriilor impresii.
În ceea ce priveste gradul de pregatire al managerilor români, domnul Fedorovici este transant – nici nu s-ar compara cu cel al managerilor din alte tari europene.
“Învatamântul are partea lui de vina. Sistemul de învatamânt cauzeaza din pacate astfel de dificultati pe piata din România. Sistemul de învatamânt, cu resursele autohtone, cu resursele care sunt disponibile în România, nu pot forma în acest moment manageri de nivel european”, spune Rudolf Fedorovici.
O solutie pentru îmbunatatirea calitatii fortei de munca ar fi, asadar, un sistem de învatamânt reformat.
De aceea, asociatiile oamenilor de afaceri au cerut organizarea unei dezbateri publice în care toti factorii implicati sa-si poata prezenta opiniile referitoare la acest subiect.
În caz contrar, sustin asociatiile patronale, exista riscul ca situatia actuala sa se perpetueze.
http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2007/07/070717_patroni_raport_educatie.shtml
ASOCIATIA OAMENILOR DE AFACERI DIN ROMANIA

