COMUNICAT DE PRESA
In conceptia AOAR Codul Muncii reprezinta un document de importanta nationala, vizand pe toti cetatenii Romaniei, de la simplu angajat pana la managerii si proprietarii unor afaceri importante, care asigura fiecare zeci si sute de locuri de munca.
AOAR apreciaza ca adoptare unui document de o asemenea importanta pentru mediul de afaceri, trebuia sa fie rezultatul unei dezbateri publice, in baza unui text facut mai intai public. Lipsa acestor dezbateri induce riscul ca in perioadele urmatoare sa se revina cu amendamente la textul de lege ce urmeaza a fi adoptat, prin aceasta generindu-se, din nou, reactii nefavorabile ale investitorilor privind stabilitatea legislativa si predictibilitatea mediului de afaceri.
AOAR apreciaza preocuparea Guvernului de a aviza acest document in cadrul dialogului tripartit reprezentat de Consiliul Economico Social, dar considera ca au fost incalcate dispozitiile imperative din Hotarirea de Guvern 396/18.04.2002 privind “transmiterea proiectelor de acte normative cu relevanta asupra mediului de afaceri pentru consultare asociatiilor de afaceri si organizatiilor neguveranamentale – pe domenii specifice de activitate.” In acelasi timp, AOAR considera ca este de datoria reprezentantilor patronatelor semnatare a acestui proiect al Codului Muncii sa participe la o dezbatere publica a acestuia in perioada 9-12 decembrie 2002
AOAR apreciaza in ansamblu noutatile si solutiile oferite de forma noului Cod al Muncii , dar considera ca numai dupa o dezbatere publica se pot inlatura o serie de neclaritati prezente in actualul text care sunt in flagranta contradictie cu necesitatea flexibilizarii pietii muncii si cresterea productivitatii muncii. In acest sens putem cita ca prime exemple, prevederile referitoare la: fondul de garantare pentru plata creantelor salariale(cap4), modul de stabilirea normelor de munca (in cazul dezacordului sindicatului) sau prevederi din art. 129(1) care in anume circumstante pot favoriza munca la negru.
ASOCIATIA OAMENILOR DE AFACERI DIN ROMANIA

