COMUNICAT DE PRESA
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) urmareste cu interes si preocupare evolutia masurilor fiscale promovate in flux continuu de catre Ministerul de Finante, in flagranta contradictie cu prevederile Art 4 din Codul Fiscal, cat si rezultatele acestora in plan macro sau micro economic.
Rectificarea Bugetului de Stat, aprobata in sedinta de guvern din 30 iunie 2005, arata contrar asteptarilor, sectoare importante ale economiei care sunt in mod grav subfinantate.
AOAR considera ca cu un buget reprezentand sub 30% din Produsul Intern Brut si care prevede cheltuieli pentru personalul bugetar de 5% din PIB, nu ajuta la dezvoltarea economiei romanesti si stimuleaza inutil cresterea birocratiei, a arogantei functionarilor si a mentinerii conditiilor favorizante pentru coruptie, fara ca cetatenii sa beneficieze de servicii mai bune. Exemple pot fi date incepand cu formalitatile privind imatricularea autovehicolelor sau obtinerea unor autoriazatii, pana la eficienta activitatii administratiei locale si centrale.
AOAR remarca cu ingrijorare incetinirea ritmului de crestere a activitatii industriale, reducerea numarului de locuri intr-un domeniu caracterizat de capacitatea producerii de valoare adaugata, ca si cresterea pana la nivelul de mare ingrijorare a deficitului de cont curent, datorat in mod semnificativ de pierderea continua a capacitatii de a productie a Romaniei.
AOAR considera ca in ultimele 8 luni, fiecare luna a mai pus in circulatie o noua idee privind modificarea unor taxe si impozite. In acest fel s-a ajuns sa se discute o masura fiscala sau alta, disparand in mod total periculos si nejustificat raspunderea legala a inaltilor functionari din ministere si Guvern, care incalca fara nici o jena prevederile Codului Fiscal.
AOAR reaminteste ca avem un Cod Fiscal aprobat prin LEGE si care nu se poate modifica de la o luna la alta, dupa cum apar idei mai mult sau mai putin evaluate din punct de vedere al impactului asupra mediului de afaceri din Romania.
AOAR apreciaza ca atitudinea reprezentantilor Ministerului de Finante de-a continua sa promoveze masuri fiscale, asa cum este cazul cu eventuala crestere a TVA-ului cu 3%, fara a le discuta in termen legal, cu reprezentantii mediului de afaceri, va produce in continuare incertitudini in mediul economic fara nici-o justificare, consolidand certitudinea lipsei unei strategii fiscale, asa cum s-a intamplat si in perioada 2001-2004. In mod similar se constata o grava stare de incertitudine vizand reducerea contributiilor sociale, cu toate ca in acest domeniu, patronate, sindicate, analisti economici, oameni de afaceri si-au exprimat la unison aprobarea, sustinuta de altfel de studii econometrice realizate in anii anteriori de specialisti din cadrul Institului de Cercetari al Academiei Romaniei.
AOAR a cerut constant, in mod oficial reprezentantilor MF, eleborarea unei strategii fiscale, a unor bugete de stat previzionate pe 3 ani, motivat de necesitatea de-a ne asigura ca Romania va putea sa asigure o dezvoltare corespunzatoare a infrastructurii si cofinantarea necesara atragerii de resurse alocate tarii nostre de Uniunea Europeana. Constant aceasta cerere normala, a fost ignorata de conducerea Ministerului de Finante, daca nu din aroganta, in mod evident din lipsa de profesionalism. Nici astazi, dupa 8 luni de ezitari, controverse si dispute, aceasta strategie nu este prezentata mediului de afaceri.
AOAR cere angajarea Ministerului de Finante in dezbaterea viitoarelor evolutii fiscale si evaluarea politicilor asumate de Guvern in scopul dezangajarii statului din economie, dezangajare materializata si prin scaderea cheltuielilor cu personalul bugetar, ca si posibilitatea cresterii in viitor a cheltuielilor publice, la nivel regional si national, in conformitate cu necesitatile mediului de afaceri si cu efortul facut de administratia locala.
AOAR cere Guvernului sa dovedeasca orientarea sa declarata de dezangajare a statului din economie, prin cedarea catre sectorul privat a tuturor activitatilor ce consuma inutil resurse bugetare si concentrarea a cat mai multe resurse in domenii ca invatamant si cercetare, blocand tentatia unor ministere si mai ales agentii guvernamentale de a se autointretine, promovand reglementari centralizatoare si crescand in mod necontrolat parafiscalitatea prin introducerea de noi taxe si tarife sau consumand bani publici pentru infiintarea unor structuri paralele la nivel local, care sa le justifice o activitate “centrala de coordonare si control”.
AOAR considera ca politica dusa in prezent de Ministerul de Finante, nu da nici o incredere mediului de afaceri ca Romania va putea sa se prezinte pana in anul 2007 cu o economie competitiva, capabila sa fie un partener egal cu celelalte tari la nivelul UE, remarcand ca mediul de afaceri nu este in pozitia de-a cunoaste nivelul taxelor si impozitelor, nici macar pentru anul 2006, cu nici patru luni inainte, situatie ce nu poate fi justificata in nici un fel.
AOAR apreciaza ca este de maxima urgenta analizarea la nivelul Guvernului, pe baza de evaluari econometrice, a implicatiilor pe care le va avea asupra societatii romanesti politica preconizata a fi dusa in domeniul fiscal si efectele acesteia asupra evolutiei economiei romanesti in perioada 2006-2007, astfel incat Romania sa-si continue cresterea economica, aflata intr-un proces lent dar sigur de incetinire, proces anticipat de unii analisti si cercetatori economici.
AOAR considera ca mentinerea climatului de incertitudine generat de Ministerul de Finante justifica intrebarea lansata in ultimele luni: si daca cu toate noile taxe, accize si taxe TOT NU AJUNGE ? La ce ne putem astepta ?
STRATEGIA FISCALA INTRE VORBE SI FAPTE !
ASOCIATIA OAMENILOR DE AFACERI DIN ROMANIA

