8 Noiembrie 2007
AOAR solicita Guvernului sa nu renunte la reducerea contributiilor sociale
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) solicita Guvernului sa nu cedeze “cererii complet nejustificate” formulate de confederatiile sindicale privind renuntarea la reducerea cu sase puncte procentuale a fiscalitatii aplicate fortei de munca.
“Solutia gasita de confederatiile sindicale pentru a asigura resursele financiare necesare satisfacerii cerintelor privind salariul minim pe economie pentru anul 2008, pentru sectorul bugetar, este nejustificata in aceasta perioada in care ritmul de crestere economica este stationar, deficitul comercial se majoreaza alarmant, iar ratingul de tara al Romaniei a fost deja modificat in sens negativ”, se arata intr-un comunicat al AOAR remis agentiei Rompres.
Reprezentantii principalelor centrale sindicale au solicitat guvernului reducerea contributiilor de asigurari sociale in 2008 cu numai patru puncte procentuale fata de sase puncte procentuale, cit a stabilit Executivul. Sindicatele au cerut renuntarea la reducerea cu doua puncte procentuale a contributiilor la asigurarile de somaj in 2008, chiar daca bugetul asigurarilor de somaj s-a situat constant pe excedent in ultimii ani, dorind ca sumele aferente celor doua puncte procentuale sa ramina in continuare la dispozitia bugetelor sociale, mai ales pentru bugetul de somaj si bugetul fondului de risc.
AOAR a anuntat ca urmareste cu maxima preocupare evolutia negocierilor intre reprezentantii patronatelor din Romania si confederatiile sindicale, privind stabilirea nivelului salariului minim pe economie pentru anul 2008, si considera nejustificata implicarea Guvernului in derularea acestor negocieri. Asociatia cere Executivului sa-si asume ferm pozitia privind sistemul de salarizare pentru salariatii din sectorul bugetar.
In opinia AOAR, reducerea fiscalitatii aplicate salarizarii fortei de munca este singura masura capabila sa stimuleze crearea de locuri de munca legale.
“Cerem Guvernului sa-si respecte angajamentele asumate si sa nu cedeze in fata presiunii sindicale. Guvernul nu poate crea locuri de munca, el poate creste salariile in sectorul bugetar prin reducerea numarului de functionari, concomitent cu informatizarea activitatii administrative la nivel local si central, proces care practic a stagnat in 2007”, se mai spune in comunicatul AOAR.
Financiarul.ro
Stirile zilei
AOAR solicita Guvernului sa nu renunte la reducerea contributiilor sociale
Asociatia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR) solicita Guvernului sa nu cedeze „cererii complet nejustificate” formulate de confederatiile sindicale privind renuntarea la reducerea cu sase puncte procentuale a fiscalitatii aplicate fortei de munca.
„Solutia gasita de confederatiile sindicale pentru a asigura resursele financiare necesare satisfacerii cerintelor privind salariul minim pe economie pentru anul 2008, pentru sectorul bugetar, este nejustificata în aceasta perioada în care ritmul de crestere economica este stationar, deficitul comercial se majoreaza alarmant, iar ratingul de tara al României a fost deja modificat în sens negativ”, se arata într-un comunicat al AOAR.
Reprezentantii principalelor centrale sindicale au solicitat guvernului reducerea contributiilor de asigurari sociale în 2008 cu numai patru puncte procentuale fata de sase puncte procentuale, cât a stabilit Executivul.
Sindicatele au cerut renuntarea la reducerea cu doua puncte procentuale a contributiilor la asigurarile de somaj în 2008, chiar daca bugetul asigurarilor de somaj s-a situat constant pe excedent în ultimii ani, dorind ca sumele aferente celor doua puncte procentuale sa ramâna în continuare la dispozitia bugetelor sociale, mai ales pentru bugetul de somaj si bugetul fondului de risc.
AOAR a anuntat ca urmareste cu maxima preocupare evolutia negocierilor între reprezentantii patronatelor din România si confederatiile sindicale, privind stabilirea nivelului salariului minim pe economie pentru anul 2008, si considera nejustificata implicarea Guvernului în derularea acestor negocieri. Asociatia cere Executivului sa-si asume ferm pozitia privind sistemul de salarizare pentru salariatii din sectorul bugetar.
În opinia AOAR, reducerea fiscalitatii aplicate salarizarii fortei de munca este singura masura capabila sa stimuleze crearea de locuri de munca legale.
„Cerem Guvernului sa-si respecte angajamentele asumate si sa nu cedeze în fata presiunii sindicale. Guvernul nu poate crea locuri de munca, el poate creste salariile în sectorul bugetar prin reducerea numarului de functionari, concomitent cu informatizarea activitatii administrative la nivel local si central, proces care practic a stagnat în 2007″, se mai spune în comunicatul AOAR.
portal.ro
AOAR solicita Guvernului sa nu renunte la reducerea contributiilor sociale
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) solicita Guvernului sa nu cedeze “cererii complet nejustificate” formulate de confederatiile sindicale privind renuntarea la reducerea cu sase puncte procentuale a fiscalitatii aplicate fortei de munca.
“Solutia gasita de confederatiile sindicale pentru a asigura resursele financiare necesare satisfacerii cerintelor privind salariul minim pe economie pentru anul 2008, pentru sectorul bugetar, este nejustificata in aceasta perioada in care ritmul de crestere economica este stationar, deficitul comercial se majoreaza alarmant iar ratingul de tara al Romaniei a fost deja modificat in sens negativ”, se arata intr-un comunicat al AOAR remis agentiei Rompres.
Reprezentantii principalelor centrale sindicale au solicitat guvernului reducerea contributiilor de asigurari sociale in 2008 cu numai patru puncte procentuale fata de sase puncte procentuale, cat a stabilit Executivul. Sindicatele au cerut renuntarea la reducerea cu doua puncte procentuale a contributiilor la asigurarile de somaj in 2008, chiar daca bugetul asigurarilor de somaj s-a situat constant pe excedent in ultimii ani, dorind ca sumele aferente celor doua puncte procentuale sa ramana in continuare la dispozitia bugetelor sociale, mai ales pentru bugetul de somaj si bugetul fondului de risc.
AOAR a anuntat ca urmareste cu maxima preocupare evolutia negocierilor intre reprezentantii patronatelor din Romania si confederatiile sindicale, privind stabilirea nivelului salariului minim pe economie pentru anul 2008, si considera nejustificata implicarea Guvernului in derularea acestor nego
cieri. Asociatia cere Executivului sa-si asume ferm pozitia privind sistemul de salarizare pentru salariatii din sectorul bugetar.
In opinia AOAR, reducerea fiscalitatii aplicate salarizarii fortei de munca este singura masura capabila sa stimuleze crearea de locuri de munca legale.
“Cerem Guvernului sa-si respecte angajamentele asumate si sa nu cedeze in fata presiunii sindicale.Guvernul nu poate crea locuri de munca, el poate creste salariile in sectorul bugetar prin reducerea numarului de functionari, concomitent cu informatizarea activitatii administrative la nivel local si central, proces care practic a stagnat in 2007”, se mai spune in comunicatul AOAR.
Rompres
Data: 08 Noiembrie 2007

