6 Noiembrie 2007
AOAR propune ca negocierile contractului de munca sa se faca la nivel sectorial sau regional
Ultima ora
Asociatia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR) propune negocierea contractelor de munca la nivel sectorial sau regional, masura prin care salariile ar reflecta mai corect conditiile economiei dintr-o anumita zona, iar autoritatie locale ar putea sa se implice în atragerea de investitii.
“AOAR sustine trecerea de la negocierea unui contract de munca la nivel national la negocierea unor contracte de munca la nivel sectorial, eventual a unor contracte de munca la nivel regional”, se arata într-un comunicat al asociatiei.
Reprezentantii oamenilor de afaceri considera ca blocarea negocierilor dintre patronate si sindicate în legatura cu stabilirea unui nivel minim al salariilor pentru 2008 este nejustificata, întrucât cererile sindicatelor nu tin cont de datele economice referitoare la nivelul estimat al inflatiei pentru anul viitor.
“AOAR apreciaza ca nejustificata situatia tensionata ce s-a creat ca urmare a blocarii negocierilor între patronate si sindicate, cu privire la nivelul salariului minim pe economie pentru anul 2008. Pozitia de forta exprimata de partea sindicala, ce a initiat negocierile plecând de la cererea ca salariul minim sa fie de 700 lei în 2008 fata de 440 lei în 2007, nu a avut la baza datele economice ce arata o inflatie anuala de circa 5%. Pe aceasta baza, patronatele au oferit o crestere a salariului minim la 460 lei”, se spune în comunicat.
Confederatiile sindicale critica Guvernul pentru ca a stabilit salariul minim pe economie pentru anul 2008 la nivelul de 450 de lei, cu doar 2% peste nivelul prevazut prin contractul colectiv de munca de anul trecut, desi se angajase în 2006, în fata Parlamentului, la un nivel al salariului minim de 654 de lei în 2008.
Discutiile dintre patronate si sindicate pe tema salariului minim pe economie pentru anul viitor au avut loc prima data la jumatatea lunii septembrie. Initial, sindicatele au propus partii patronale un salariu minim pe economie de 700 de lei, însa organizatiile patronale au sustinut un nivel de 480 de lei, propunere respinsa de sindicate.
“O explicatie a reactiilor violente argumentate doar partial ale sindicatelor este mentinerea în România a unei legi neconforme cu reglementarile Organizatiei Internationale a Muncii (OIM)”, considera AOAR.
Potrivit oamenilor de afaceri, legea obliga partile la negocieri, în loc sa sustina caracterul voluntar al acestora, prevazut în reglementarile OIM, la care România a aderat.
“Se omite cu buna stiinta realitatea negocierii în cascada a unui salariu minim pe economie, apoi a unuia sectorial urmat de negocierea unui salariu minim la nivel de societate comerciala. Se omite, de asemenea, realitatea propagarii efectului unui salariu minim asupra întregii grile de salarizare a unei companii si cresterea cheltuielilor salariale cu mult peste cresterile de productivitate ce pot sa le asigure managementul acestora”, se arata în comunicat.
Totodata, AOAR apreciaza ca este legala si necesara separarea negocierilor privind nivelul salariului minim pentru sectorul bugetar de cel aplicat în domeniul economic.
“Mentinerea unei negocieri unice nu are alta consecinta decât cresterea nejustificata a salariilor în administratie si cheltuirea incorecta a banilor publici”, afirma asociatia.
AOAR considera ca nivelul salariului minim de 540 lei, acceptat de Alianta Confederatiilor Patronale din România, reprezinta oferta maxima care poate fi suportata de firmele românesti.
“Amenintarea cu miscari revendicative, de protest din partea sindicatelor, reprezinta o cale legala de actiune, dar nu poate genera o alta situatie economica, ci cel mult va duce la înrautatirea celei existente”, se mai arata în comunicat.
Ministrul Economiei si Finantelor Varujan Vosganian a declarat, luni, în urma unei întâlniri cu reprezentantii confederatiilor sindicale, ca salariul minim ar putea fi între limita stabilita prin proiectul Legii bugetului de stat pe 2008 si valoarea ceruta de sindicate, urmând ca o propunere sa-i fie prezentata premierului în sedinta de Guvern din 7 noiembrie.
El a precizat ca au fost facute estimari pentru un salariu minim de 500, 520, respectiv 550 de lei, iar în functie de rezultatele acestor estimari se va face, miercuri, o propunere în sedinta de Guvern.
Articol salvat de pe www.curierulnational.ro. Acest articol este proprietatea Curierul National si nu poate fi reprodus fara acordul scris al acestora.
Salariul minim stârneste discutii aprinse pe toate fronturile
Salariul minim pe economie pentru anul viitor, considerat pâna acum marul discordiei între sindicate si patronate, da nastere la noi controverse. Reprezentantii oamenilor de afaceri considera ca blocarea negocierilor dintre patronate si sindicate în legatura cu stabilirea unui nivel minim al salariilor pentru 2008 este nejustificata, întrucât cererile sindicatelor nu tin cont de datele economice referitoare la nivelul estimat al inflatiei pentru anul viitor. “Asociatia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR) apreciaza ca nejustificata situatia tensionata ce s-a creat ca urmare a blocarii negocierilor între patronate si sindicate, cu privire la nivelul salariului minim pe economie pentru anul 2008. Pozitia de forta exprimata de partea sindicala, ce a initiat negocierile plecând de la cererea ca salariul minim sa fie de 700 lei în 2008 fata de 440 lei în 2007, nu a avut la baza datele economice ce arata o inflatie anuala de circa 5%. Pe aceasta baza, patronatele au oferit o crestere a salariului minim la 460 lei”, se spune în comunicatul asociatiei. AOAR propune, de asemenea, ca negocierile contractului de munca sa se faca la nivel sectorial sau regional, dupa cum informeza Mediafax. Aceasta masura ar reflecta mai corect conditiile economiei dintr-o anumita zona, iar autoritatie locale ar putea sa se implice în atragerea de investitii. AOAR sustine trecerea de la negocierea unui contract de munca la nivel national la negocierea unor contracte de munca la nivel sectorial, eventual a unor contracte de munca la nivel regional, dupa cum se arata în comunicatul asociatiei.
Varujan Vosganian: “Voi propune o majorare a salariului minim pe 2008”
Pe de alta parte, ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a declarat ieri, dupa discutiile cu sindicatele pe tema majorarii salariului minim pe 2008, ca va face o propunere Guvernului în acest sens miercuri, în functie de evaluarile privind cheltuielile bugetare impuse de un salariu minim mai mare. Potrivit ministrului, sindicatele au abordat în cadrul discutiilor atât necesitatea majorarii salariului minim de la 450 lei, nivelul stabilit prin proiectul de buget pe 2008, la 540 lei, cât si reducerea contributiilor social
e de anul viitor, dupa cum arata agentia de presa NewsIn. Vosganian a spus ca pâna miercuri reprezentantii Ministerului Economiei si Finantelor si cei ai Ministerului Muncii vor mai avea discutii cu sindicatele referitoare la majorarea salariului minim, urmând ca în sedinta Executivului sa prezinte o propunere care va avea la baza estimari de crestere a cheltuielilor bugetare. Aceste evaluari vor lua în calcul mai multe variante de majorare a salariului minim, de la 450 lei la 500 lei, respectiv la 520 lei si 540 lei. Vosganian si-a exprimat multumirea ca sindicatele nu au avut revendicari foarte mari, iar discutia a fost calma, aratându-se încrezator ca se va ajunge la un punct comun pe aceasta tema. În ceea ce priveste existenta a doua salarii minime, cel stabilit de Guvern si cel negociat de sindicate si patronate, ministrul a afirmat ca legislatia nu prevede obligatia Guvernului de a asigura o concordanta între cele doua salarii, dar a adaugat ca, în opinia sa, decalajul dintre acestea ar trebui sa fie cât mai redus. Sindicatele au solicitat o reducere a contributiilor sociale cu doar 4%, în loc de 6%, asa cum a decis Guvernul, sustinând ca celelalte doua procente ar trebui sa ramâna la fondul de somaj si cel de risc al creantelor salariale.
Dumitru Costin: “Speram ca argumentele noastre au fost întelese”
Contactat telefonic de Curierul National, presedintele BNS, Dumitru Costin, s-a aratat rezervat fata de declaratia ministrului Economiei si Finantelor. “Daca Varujan Vosganian va face acest demers miercuri, înseamna ca argumentele noastre au fost întelese”, a spus Dumitru Costin. “Urmeaza sa vedem în ce masura vor continua negocierile si cu ce propunere va veni Guvernul”. Referitor la protestele stradale, liderul sindical a spus ca este normal sa mai astepte pâna miercuri. De altfel, Dumitru Costin a atras atentia ca reducerea fiscalitatii practicata de actualul Guvern nu face decât sa sporeasca evaziunea fiscala. În ceea ce priveste reducerea contributiilor sociale la 4%, Costin a spus ca acest lucru este decisiv pentru stimularea salariatului si pentru securitatea în munca. Confederatiile sindicale critica Guvernul pentru ca a stabili salariul minim pe economie pentru anul 2008 la nivelul de 450 de lei, cu doar 2% peste nivelul prevazut prin contractul colectiv de munca de anul trecut, desi se angajase în 2006, în fata Parlamentului, la un nivel al salariului minim de 654 de lei în 2008. Discutiile dintre patronate si sindicate pe tema salariului minim pe economie pentru anul viitor au avut loc prima data la jumatatea lunii septembrie. Initial, sindicatele au propus partii patronale un salariu minim pe economie de 700 de lei, însa organizatiile patronale au sustinut un nivel de 480 de lei, propunere respinsa de sindicate.
Sindicatele exclud varianta ca salariul minim pentru anul 2008 sa fie mai mic de 500 de lei, în caz contrar marile centrale sindicale urmând sa declanseze greva generala, la care ar putea participa 1,5 milioane de salariati, a declarat ieri presedintele CNSLR Fratia, Marius Petcu, citat de NewsIn. “Guvernul a cerut un timp pentru consultari pâna miercuri si este dispus la negocieri, iar salariul minim ar putea sa se încadreze undeva între 500 si 540 de lei, variante cu care suntem de acord. Mai jos de 500 de lei nu suntem dispusi sa negociem, iar în caz contrar suntem gata sa declansam conflictul de munca, care va crea mari probleme în economia nationala si la care ar putea participa peste 1,5 milioane de oameni”, a spus presedintele CNSLR Fratia, Marius Petcu. Totodata, presedintele Blocului National Sindical (BNS), Dumitru Costin, a precizat ca nu doreste sa avanseze o cifra în ceea ce priveste valoarea salariului minim pentru anul viitor, dar ca, din punctul de vedere al sindicatelor, acesta ar trebui sa fie de 700 de lei, adica 60% din salariul mediu brut.
Articol salvat de pe www.curierulnational.ro, editia din 06 Noiembrie 2007. Acest articol este proprietatea Curierul National si nu poate fi reprodus fara acordul scris al acestora.
Marina Tanase-Ene
http://www.curierulnational.ro/Economie/2007-11-06/Salariul+minim+starneste+discutii+aprinse+pe+toate+fronturile&hl=AOAR&tip=toate
ZIUA – Social
joi, 8 noiembrie 2007
Guvernul facut sandvis intre patroni si sindicate
Organizatiile patronale cer Executivului sa nu renunte la reducerea CAS la presiunea sindicatelor * Acestea, la randul lor, ameninta cu greva generala daca nu creste mai substantial salariul minim
Doua importante organizatii patronale cer Guvernului sa nu cedeze cererilor sindicatelor de a se renunta la reducerea fiscalitatii aplicate fortei de munca. Confederatia Nationala a Patronatului Roman (CNPR) si Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) solicita Executivului sa-si mentina angajamentul de a reduce contributiile fiscale aplicate salariilor cu 6% in 2008 aceasta fiind una dintre putinele masuri ce pot sa mentina atractivitatea Romaniei pentru investitii.
CNPR considera ca propunerea sindicala de a se utiliza aceasta sursa financiara pentru a permite aprobarea la nivelul Guvernului a unui salariu minim pentru sectorul bugetar la nivelul celui acceptat pentru sectorul productiv, nu este justificata de situatia economica a Romaniei si constituie o presiune inutila si paguboasa pentru sectorul privat. De asemenea, AOAR apreciaza ca solutia gasita de sindicalisti pentru a asigura resursele financiare necesare satisfacerii cerintelor privind salariul minim pe economie pentru anul 2008, pentru sectorul bugetar este nejustificata deoarece ritmul economic este stationar iar deficitul comercial creste alarmant.
Aceste declaratii ale patronatelor vin pe fondul negocierilor dure intre sindicalisti si patronate pe tema salariului minim brut pentru 2008 ce urmeaza a fi stabilit de Guvern.
Sindicatele ameninta
In timpul negocierile desfasurate la Ministerul Muncii, sindicalistii au considerat de neacceptat oferta patronatelor de 480 de lei pentru salariul minim amenintand ca se poate ajunge la greva generala daca Guvernul nu va decide modificarea salariului minim garantat. De asemenea sindicatele au considerat ca oferta patronatelor este neinteresanta si dezonoranta. Vicepresedintele Cartel Alfa, Petru Dandea, a apreciat ca suma de 480 de lei este mult sub nivelul pe care sindicatele il pot accepta, avand in vedere ca prima propunere a reprezentantilor salariatilor a fost de 700 de lei. “In aceste conditii, nu avem alta solutie decat sa continuam conflictul de munca si ne indreptam cu pasi repezi catre greva la nivel national. Singurul lucru care ne mai poate opri ar fi o decizie a Guvernului, in sedinta care urmeaza, privind mod
ificarea salariului minim garantat, care a fost stabilit deja la 450 de lei. Am putea accepta un nivel de 550 de lei pentru 2008”, a explicat Dandea. “Guvernul ar putea ridica si maine nivelul salariului minim la 700 de lei din punctul de vedere al sectorului privat, pentru ca aici nu mai exista salarii sub 700 de lei, problema Executivului este la sectorul bugetar, unde mai sunt salarii sub acest nivel, dar cu o politica fiscala transparenta ar putea fi eliminate si acestea”, a precizat liderul Cartel Alfa.
Patronatele cer eliminarea grilelor de salarizare
“Patronatele au venit pentru prima oara cu un punct de vedere unitar, oferta finala fiind de 480 de lei pentru 2008, cresterea fiind de noua la suta fata de nivelul negociat. Discutiile cu patronatele s-au bazat pe productivitatea muncii, care a inregistrat un indice de crestere de noua la suta, iar oferta lor vizeaza acest indice”, a explicat ministrul Muncii, la finalul intalnirii cu reprezentantii patronatelor. Pacuraru a mai spus ca patronatele au cerut sindicatelor sa renunte la grila de salarizare, argumentand ca aceasta grila are efecte periculoase pentru economie. “Cred ca se va ajunge la o solutie, sunt optimist pentru ca distanta dintre cererea sindicatelor si oferta patronatelor nu e foarte mare”, a declarat Paul Pacuraru. Totodata ministrul Muncii a precizat ca vor mai exista doua, trei runde de negocieri si este in interesul ambelor parti sa se ajunga la un consens.
Corina SCARLAT

