AOAR – impotriva mentinerii la 8% a dobanzii de politica monetara
Ziarul Gandul | 06 martie 2007
Mentinerea de catre BNR a unui nivel al dobanzii de politica monetara de 8% in conditiile unei inflatii sub 5%, situatie care avantajeaza doar speculatorii financiari Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) nu agreeaza aprecierile Fondului Monetar International (FMI) legate de necesitatea mentinerii de catre BNR a unui nivel al dobanzii de politica monetara de 8% in conditiile unei inflatii sub 5%, situatie care avantajeaza doar speculatorii financiari. Pozitia a fost exprimata in cadrul unei intalniri dintre cele doua parti, prilej cu care a fost apreciata evolutia economica a Romaniei de anul trecut si premisele favorabile create de cresterea economica de circa 8%. “Reprezentantii AOAR au fost de acord cu pozitia FMI privind riscurile pe care le implica cresterea rapida a salariilor din sectorul bugetar, salariile reprezentand aproximativ 6,5% din PIB.
De asemenea, AOAR a sustinut necesitatea reducerii birocratiei si punerii in functiune a unui sistem adevarat de servicii on-line la nivelul administratiei centrale si locale”, se arata intr-un comunicat de presa al AOAR. Pe lista subiectelor discutate in cadrul acestei intalniri s-au mai aflat situatia fortei de munca din Romania, preturile la energia electrica si gaze naturale. Totodata, a fost expusa necesitatea dezvoltarii rapide a infrastructurii, indeosebi a celei rutiere si de comunicatii, stadiul actual al acestora producand pierderi considerabile mediului de afaceri si economiei Romaniei. (E.C.)
– Autor: Cristiana Petrariu
Data: 5 martie 2007
Descentralizarea guvernamentala supune mediul de afaceri la o adevarata agresiune financiara – AOAR
Reprezentantii Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) s-a intalnit, saptamana trecuta, cu delegatia FMI, care face o evaluare a evolutiilor economice ale Romaniei si o prognoza privind evolutiile viitoare.
In cadrul reuniunii, au fost subliniate evolutiile economice pozitive din anul 2006 si premizele favorabile create de cresterea economica de circa 8%. Reprezentantii AOAR au fost de acord cu pozitia FMI privind riscurile pe care le implica cresterea rapida a salariilor din sectorul bugetar, salariile reprezentand circa 6,5% din PIB. In cadrul discutiilor, reprezentantiei asociatiei au subliniat efectul negativ generat de “descentralizarea guvernamentala” care duce la aparitia de noi autoritati si agentii, care pentru a se autofinanta, supun mediul de afaceri la o adevarata agresiune financiara prin taxele si tarifele percepute pentru autorizari, reautorizari la perioade stabilite arbitrar.
In schimb, AOAR s-a aratat nemultumita de aprecierile FMI legate de necesitatea mentinerii de catre BNR a unui nivel al dobanzii de politica monetare de 8%, in conditiile unei inflatii de sub 5%, situatie ce avantajeaza doar speculatorii financiari.
Reprezentantii AOAR si-au aratat nemultumirea si fata de cresterea exagerata a rezervei valutare a BNR ca si a pierderilor tot mai mari produse de asa numita “politica de sterilizare” a excesului de euro de pe piata romaneasca.
Concluziile evaluarii realizate de catre delegatia FMI, referitor la evolutiile economice ale Romaniei, urmeaza a fi prezentata in raportul ce va fi transmis oficial Guvernului Romaniei.

5 martie 2007
Sursa: Cristiana Petrariu
Descentralizarea guvernamentala supune mediul de afaceri la o adevarata agresiune financiara – AOAR
Reprezentantii Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) s-a intalnit, saptamana trecuta, cu delegatia FMI, care face o evaluare a evolutiilor economice ale Romaniei si o prognoza privind evolutiile viitoare.
In cadrul reuniunii, au fost subliniate evolutiile economice pozitive din anul 2006 si premizele favorabile create de cresterea economica de circa 8%. Reprezentantii AOAR au fost de acord cu pozitia FMI privind riscurile pe care le implica cresterea rapida a salariilor din sectorul bugetar, salariile reprezentand circa 6,5% din PIB. In cadrul discutiilor, reprezentantiei asociatiei au subliniat efectul negativ generat de “descentralizarea guvernamentala” care duce la aparitia de noi autoritati si agentii, care pentru a se autofinanta, supun mediul de afaceri la o adevarata agresiune financiara prin taxele si tarifele percepute pentru autorizari, reautorizari la perioade stabilite arbitrar.
In schimb, AOAR s-a aratat nemultumita de aprecierile FMI legate de necesitatea mentinerii de catre BNR a unui nivel al dobanzii de politica monetare de 8%, in conditiile unei inflatii de sub 5%, situatie ce avantajeaza doar speculatorii financiari.
Reprezentantii AOAR si-au aratat nemultumirea si fata de cresterea exagerata a rezervei valutare a BNR ca si a pierderilor tot mai mari produse de asa numita “politica de sterilizare” a excesului de euro de pe piata romaneasca.
Concluziile evaluarii realizate de catre delegatia FMI, referitor la evolutiile economice ale Romaniei, urmeaza a fi prezentata in raportul ce va fi transmis oficial Guvernului Romaniei.

