Data: Vineri, 29 iunie 2007
Oamenii de afaceri acuza Guvernul de populism si dispret fata de mediul de afaceri
Decizia Guvernului de majorare a pensiilor prin impozitarea suplimentara a salariilor este populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung,se arata într-un comunicat al Asociatia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR), care acuza Executivul de dispret fata de mediul de afaceri.
“AOAR întelege necesitatea cresterii pensiilor, dar apreciaza ca o astfel de masura de impozitare suplimentara a salariilor este una voluntarista, populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung. Actuala guvernare s-a declarat partizana metodelor de stimulare a cresterii afacerilor si a resurselor bugetare printr-o impozitare judicioasa a tuturor activitatilor economice. Înca odata, Guvernul da dovada de dispret fata de mediul de afaceri, promovând masuri fiscale fara o consultare democratica prealabila”, sustine AOAR.
Oamenii de afaceri mai acuza Guvernul ca masura luata este “comoda, directa si arbitrara, nu are la baza niciun calcul economic”, si va determina “o colectare deosebit de slaba a unor venituri ipotetice si asa insuficiente”.
Asociatia Oamenilor de Afaceri din România îl acuza pe prim-ministrul Calin Popescu Tariceanu ca hotarârea Guvernului de a creste veniturile bugetare prin impozitarea suplimentara a veniturilor salariale ce depasesc de cinci ori salariul mediu pe economie este contrara declaratiei facute de acesta în urma cu trei luni, când anunta reducerea, în anul 2008, cu 6% a contributiei sociale.
AOAR propune Guvrenului crearea unor fonduri de investitii precum si realizarea unor concesionari importante în resursele energetice sau infrastructura, în partenariat public privat care, prin plasarea banilor în companii cu profit peste medie, vor putea stimula dezvoltarea economica si crea resursele financiare suplimentare, necesare satisfacerii unor necesitati sociale reale si justificate. “Totodata, se pot retine procente de pâna la 30% din privatizarile care urmeaza sa aiba loc, în favoarea fondurilor pentru pensii”, se mai spune în comunicat.
Camera Deputatilor a aprobat, joi, proiectul de lege PSD care prevede ca punctul de pensii sa fie majorat la 37,5% din salariul mediu brut pe economie, începând cu 1 ianuarie 2008.
Sursa: NewsIn
Data Publicarii: Vineri, 29 iunie 2007
AOAR critica majorarea contributiilor de pensii pentru salariile mari
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) critica masura prin care va fi eliminata plafonarea contributiilor la pensii pana la un anumit nivel salarial, anuntata ieri de Guvern, pe care o considera populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung.
“Suntem surprinsi de hotararea neasteptata a Guvernului de a creste veniturile bugetare prin impozitarea suplimentara a veniturilor salariale ce depasesc de cinci ori salariul mediu pe economie. Masura este contrara declaratiei facuta de primul ministru in martie 2007, privind reducerea contributiei sociale in anul 2008 cu 6%”, se arata intr-un comunicat al AOAR.
Data:Vineri, 29 iunie 2007
Majorarea pensiilor ar putea scoate plafonul de cinci salarii medii al contributiei salariatilor
Guvernul vrea sa impoziteze suplimentar veniturile mari
AOAR: Decizia lui Tariceanu, populista si nejustificata economic
Se pare ca masura adoptata de Executiv pentru a le inchide gura pensionarilor, respectiv majorarea pensiilor, nu are nici de aceasta data o acoperire viabila. Astfel, premierul Calin Popescu Tariceanu a anuntat ca vor fi adoptate masuri complementare pentru cresterea veniturilor la sistemul de pensii, de la 1 ianuarie 2008, pentru a acoperi majorarea pensiilor. La ce s-a gandit seful Guvernului? “In momentul de fata, contributia la pensii este plafonata la cinci salarii medii pe economie, peste cinci salarii nu mai creste contributia. Vom pune aceasta contributie pe toate veniturile pe care le realizeaza un salariat”, a explicat Tariceanu. Cu alte cuvinte, ce remuneratie sare de cinci ori salariul mediu pe economie, care va fi impozitat suplimentar, banii rezultati ducandu-se catre sistemul de pensii. Pe langa faptul ca decizia lui Tariceanu ar putea sa nu aiba niciun efect vizibil, oamenii de afaceri autohtoni se tem ca masura Guvernului ar putea sa aiba repercursiuni asupra anuntatei reduceri a contributiei sociale de 6 procente.
Politica fiscala, instabila si prost evaluata
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania critica dur masura prin care va fi eliminata plafonarea contributiilor la pensii pana la un anumit nivel salarial, anuntata de Guvern, pe care o considera populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung. “Suntem surprinsi de hotararea neasteptata a Guvernului de a creste veniturile bugetare prin impozitarea suplimentara a veniturilor salariale ce depasesc de cinci ori salariul mediu pe economie. Masura este contrara declaratiei facute de primul ministru in martie 2007, privind reducerea contributiei sociale in anul 2008 cu 6%”, se arata intr-un comunicat al Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania. “La instabilitatea politicii fiscale si la cat de prost este evaluata nu m-ar mira ca Executivul sa uite de reducerea celor 6 procente de la contributia sociala”, ne-a spus Cristian Parvan, secretar general al AOAR.
Masura inutila
Reprezentantii oamenilor de afaceri apreciaza ca necesara cresterea pensiilor, dar considera ca impozitarea suplimentara a salariilor este voluntarista, populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung. “Actuala guvernare s-a declarat partizana metodelor de stimulare a cresterii afacerilor si sporirea resurselor bugetare printr-o impozitare judicioasa a tuturor activitatilor economice. Inca o data, Guvernul da dovada de dispret fata de mediul de afaceri, promovand masuri fiscale, fara o consultare democratica prealabila”, mai apreciaza oamenii de afaceri. Solutia anuntata de Guvern este, in opinia lor, o masura comoda, directa si arbitrara, care nu are la baza niciun calcul economic, ceea ce ar putea determina un grad foarte redus de colectare a veniturilor. “Amintim ca in Romania, conform datelor statistice, doar circa 600.000 de cet
ateni au salarii de peste 1.500 lei. Nu se cunoaste numarul de salarii de peste 5.000 lei, dar ei nu pot fi mai mult de 10.000. De aici si intrebarea – la ce este buna masura adoptata de Guvern?”, se intreaba Asociatia.
AOAR propune crearea unor fonduri de investitii
AOAR propune crearea unor fonduri de investitii, precum si realizarea unor concesionari importante in domeniul resurselor energetice si infrastructura in partenariat public privat care, prin plasarea banilor in companii cu profit peste medie, sa fie stimulata dezvoltarea economica si sa se creeze resursele financiare suplimentare necesare satisfacerii unor necesitati sociale reale si justificate. Totodata, oamenii de afaceri propun repartizarea unui procent de pana la 30% din sumele care vor fi obtinute din privatizarile viitoare la fondurile pentru pensii. Camera Deputatilor a adoptat proiectul de lege privind majorarea pensiilor, initiat de PSD, stabilind cresterea punctului de pensie la 37,5% de la 1 ianuarie 2008, si la 45% de la 1 ianuarie 2009. Deputatii au acceptat, astfel, varianta Comisiei pentru munca la proiectul initial al PSD, la propunerea Guvernului. Initial PSD a cerut majorarea punctului de pensie la 45% din 2008, dar, la sedinta comisiei, ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a propus cresterea punctului de pensie in 2008 la 37,5%. Punctul de pensie reprezinta in prezent 31% din salariul mediu brut pe economie.
Pogonaru: Majorarea pensiilor, o decizie politica ce bate logica economica
Presedintele AOAR, Florin Pogonaru, a declarat la randul sau ca masura anuntata de premierul Tariceanu de a majora pensiile atat de mult reprezinta o decizie politica ce bate logica economica. Pogonaru a declarat ca, fara discutie, pensiile ar trebui majorate, dar mai intai trebuia gasita sursa de finantare. “Aranjamentul politic a batut logica economica. Inainte de a se lua o asemenea masura trebuia vazut de unde sunt sursele pentru aceasta crestere, pentru ca a mentiona ca sursa este anularea unui anume prag de la care se faceau impozitarile nu este suficient. Cred ca avem din nou de-a face cu un cadou politic, asa cum la vremea lor in anii ’90 am avut de-a face cu pensionari inainte de termen excesive, cum am avut de-a face cu pensionari pe caz de boala excesive, astfel incat la ora actuala suntem campionii Europei”, a adaugat Pogonaru.
Gabriel Botezatu / gabriel.botezatu@curierulnational.ro
Data:Vineri, 29 iunie 2007
AOAR critica majorarea contributiilor de pensii pentru salariile mari
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) critica masura prin care va fi eliminata plafonarea contributiilor la pensii pana la un anumit nivel salarial, masura anuntata ieri de Guvern, pe care o considera populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung.
“Suntem surprinsi de hotararea neasteptata a Guvernului de a creste veniturile bugetare prin impozitarea suplimentara a veniturilor salariale ce depasesc de cinci ori salariul mediu pe economie. Masura este contrara declaratiei facuta de primul ministru in martie 2007, privind reducerea contributiei sociale in anul 2008 cu 6%”, se arata intr-un comunicat al AOAR, consultat de Mediafax.
Premierul Calin Popescu Tariceanu a anuntat, miercuri, ca vor fi adoptate masuri complementare pentru cresterea veniturilor la sistemul de pensii, de la 1 ianuarie 2008, pentru a acoperi majorarea pensiilor.
“In momentul de fata, contributia la pensii este plafonata la cinci salarii medii pe economie, peste cinci salarii nu mai creste contributia. Vom pune aceasta contributie pe toate veniturile pe care le realizeaza un salariat”, a explicat Tariceanu.
Reprezentantii AOAR apreciaza ca necesara cresterea pensiilor, dar considera ca impozitarea suplimentara a salariilor este voluntarista, populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung.
“Actuala guvernare s-a declarat partizana metodelor de stimulare a cresterii afacerilor si sporirea resurselor bugetare printr-o impozitare judicioasa a tuturor activitatilor economice. Inca o data, Guvernul da dovada de dispret fata de mediul de afaceri, promovand masuri fiscale, fara o consultare democratica prealabila”, mai apreciaza oamenii de afaceri.
Solutia anuntata de Guvern este, in opinia AOAR, o masura comoda, directa si arbitrara, care nu are la baza niciun calcul economic, ceea ce ar putea determina un grad foarte redus de colectare a veniturilor.
AOAR propune crearea unor fonduri de investitii, precum si realizarea unor concesionari importante in domeniul resurselor energetice si infrastructura in partenariat public privat care, prin plasarea banilor in companii cu profit peste medie, sa fie stimulata dezvoltarea economica si sa se creeze resursele financiare suplimentare necesare satisfacerii unor necesitati sociale reale si justificate. Totodata, oamenii de afaceri propun repartizarea unui procent de pana la 30% din sumele care vor fi obtinute din privatizarile viitoare la fondurile pentru pensii.
Camera Deputatilor a adoptat, joi, proiectul de lege privind majorarea pensiilor, initiat de PSD, stabilind cresterea punctului de pensie la 37,5% de la 1 ianuarie 2008, si la 45% de la 1 ianuarie 2009. Deputatii au acceptat, astfel, varianta Comisiei pentru munca la proiectul initial al PSD, la propunerea Guvernului. Initial PSD a cerut majorarea punctului de pensie la 45% din 2008, dar, la sedinta comisiei, ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a propus cresterea punctului de pensie in 2008 la 37,5%. Punctul de pensie reprezinta in prezent 31% din salariul mediu brut pe economie.
Data:Vineri, 29 iunie 2007
Eveniment
___________________
AOAR acuza Guvernul de populism si dispret fata de mediul de afaceri
Cresterea pensiilor prin impozitarea suplimentara a veniturilor salariale este una populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung, apreciaza, intr-un comunicat, Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) decizia de joi a Guvernului.
Reprezentantii AOAR sunt de parere ca Executivul da dovada de dispret fata de mediul de afaceri, promovand masuri fiscale, fara o consultare democratica prealabila.
De asemenea, oamenii de afaceri sustin ca masura este contrara declaratiei facute de Calin Popescu Tariceanu in luna martie, ce anunta reducerea in anul 2008 cu 6% a contributiei sociale.
“Solutia anuntata de Guvern este o masura comoda, directa si arbitrara, care nu are la baza nici un calcul economic, fiind de asteptat o deosebit de slaba colectare a unor ve
nituri ipotetice si asa insuficiente”, se mai arata in comunicatul asociatiei.AOAR propune Guvernului crearea unor fonduri de investitii precum si realizarea unor concesionari importante in resursele energetice sau infrastructura, in partenariat public privat care, prin plasarea banilor in companii cu profit peste medie, vor putea stimula dezvoltarea economica si crea resursele financiare suplimentare, necesare satisfacerii unor necesitati sociale reale si justificate.
“Totodata, se pot retine procente de pana la 30% din privatizarile care urmeaza sa aiba loc in favoarea fondurilor pentru pensii”, se mai arata in comunicat.
Dragos Comache, www.hotnews.ro
Data:Vineri, 29 iunie 2007
Oamenii de afaceri acuza Guvernul de populism si dispret fata de mediul de afaceri Oamenii de afaceri acuza Guvernul de populism si dispret fata de mediul de afaceri
Decizia Guvernului de majorare a pensiilor prin impozitarea suplimentara a salariilor este populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung,se arata intr-un comunicat al Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR), care acuza Executivul de dispret fata de mediul de afaceri.
“AOAR intelege necesitatea cresterii pensiilor, dar apreciaza ca o astfel de masura de impozitare suplimentara a salariilor este una voluntarista, populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung. Actuala guvernare s-a declarat partizana metodelor de stimulare a cresterii afacerilor si a resurselor bugetare printr-o impozitare judicioasa a tuturor activitatilor economice. Inca odata, Guvernul da dovada de dispret fata de mediul de afaceri, promovand masuri fiscale fara o consultare democratica prealabila”, sustine AOAR.
Oamenii de afaceri mai acuza Guvernul ca masura luata este “comoda, directa si arbitrara, nu are la baza niciun calcul economic”, si va determina “lo colectare deosebit de slaba a unor venituri ipotetice si asa insuficiente”.
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania il acuza pe prim-ministrul Calin Popescu Tariceanu ca hotararea Guvernului de a creste veniturile bugetare prin impozitarea suplimentara a veniturilor salariale ce depasesc de cinci ori salariul mediu pe economie este contrara declaratiei facute de acesta in urma cu trei luni, cand anunta reducerea, in anul 2008, cu 6% a contributiei sociale.
AOAR propune Guvrenului crearea unor fonduri de investitii precum si realizarea unor concesionari importante in resursele energetice sau infrastructura, in partenariat public privat care, prin plasarea banilor in companii cu profit peste medie, vor putea stimula dezvoltarea economica si crea resursele financiare suplimentare, necesare satisfacerii unor necesitati sociale reale si justificate. “Totodata, se pot retine procente de pana la 30% din privatizarile care urmeaza sa aiba loc, in favoarea fondurilor pentru pensii”, se mai spune in comunicat.
NewsIn
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=57&brk=7353&cHash=953ac80eec
AFACEREA, CCIB Data:Vineri, 29 iunie 2007
Vosganian: Majorarea pensiilor nu produce dezechilibre macroeconomice
Conform unei declaratii a ministrului economiei si finantelor, un sfert din suma de doua miliarde de euro necesara pentru majorarea pensiilor va fi obtinuta prin aducerea in campul de impozitare a anumitor venituri, restul sumei provenind din cresterea economica si a numarului de salariati platitori de asigurari de stat cu 2%, anul viitor, fata de 2007, precum si din imbunatatirea colectarii. O posibila solutie avansata de ministru este obtinerea celor 500 de milioane prin „modificari legislative”, adica din cresterea fiscalitatii, restul sumei urmand sa provina din evolutia pozitiva a economiei. Este foarte adevarat, dupa nici o zi ministrul finantelor a declarat ca majorarea pensiilor nu se va face prin cresterea fiscalitatii.
Un semn de intrebare este si daca marirea pensiilor va putea fi realizata in paralel cu alte doua masuri promise de Executiv care vor diminua veniturile bugetare – reducerea contributiilor cu 6%, in 2008, precum si transferul a altor doua procente la pensiile obligatorii administrate privat.
Ceea ce nu explica ministrul in declaratia acordata agentiei NewsIn este de ce a fost nevoie ca PNL sa astepte o propunere a PSD de marire a pensiilor, dublata de un santaj al social democratilor cu depunerea unei motiuni de cenzura, pentru a se aduce noi venituri in campul de impozitare si de ce tocmai acum va fi posibila o crestere a numarului de salariati si a gradului de colectare, dupa ce ani de zile cifra persoanelor retribuite oficial a tot scazut prin emigrare si lucrul la negru. Vosganian a subliniat ca masura de crestere a pensiilor nu va produce dezechilibre economice si nici nu va impune transferul unor sume de la investitii la consum. Ministrul s-a aratat contrariat de faptul ca majorarea pensiilor, sustinuta initial de toata lumea, a devenit, dupa aprobare, o masura controversata.
Premierul Calin Popescu Tariceanu a intarit afirmatiile ministrului finantelor referitoare la inexistenta riscurilor produse de majorarea pensiilor pentru echilibrul macroeconomic.
Pozitia oficiala, contrazisa de analistii internationali
Agentia de rating Fitch, citata de Reuters, aprecia ca decizia de majorare a pensiilor, in urmatorii doi ani, accentueaza riscurile de supraincalzire economica si de depreciere rapida a leului si ar putea avea un impact negativ asupra ratingurilor.
Majorarea vine in ciuda avertismentelor analistilor si a observatorilor internationali potrivit carora Romania trebuie sa inaspreasca politicile fiscale pentru a preveni cresterea inflatiei, pe perioada de crestere economica, comenteaza Reuters.
„Daca masura de majorare a pensiilor va intra efectiv in vigoare in 2008, fara o contrabalansare a acesteia cu reduceri a altor cheltuieli sau cresteri de impozite, va fi un stimul semnificativ pentru o economie care deja prezinta riscuri de supraincalzire”, a declarat Andrew Colquhoun, analist al agentiei Fitch, citat de Reuters.
Oamenii de afaceri protesteaza
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) declara ca este surprinsa de hotararea neasteptata a Guvernului de a creste veniturile bugetare prin impozitarea suplimentara a veniturilor salariale ce depasesc de 5 ori salariul mediu pe economie. Masura este contrara declaratiei facute de Primul Ministru in martie 2007, salutata de AOAR ca fiind oportuna si judicioasa, declaratie ce anunta reducerea in anul 2008 cu 6% a contributiei sociale.
AOAR intelege necesitatea cresterii pensiilor celor care au contribuit prin munca lor la dezvoltarea economica a Romaniei, dar apreciaza ca o astfel de masura de impozitare suplimentara a salariilor este una voluntarista, populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung. Actuala guv
ernare s-a declarat partizana metodelor de stimulare a cresterii afacerilor si crestere a resurselor bugetare printr-o impozitare judicioasa a tuturor activitatilor economice. Inca o data, Guvernul da dovada de dispret fata de mediul de afaceri, promovand masuri fiscale, fara o consultare democratica prealabila. Solutia anuntata de Guvern este o masura comoda, directa si arbitrara, care nu are la baza nici un calcul economic, fiind de asteptat o deosebit de slaba colectare a unor venituri ipotetice si asa insuficiente. Amintim ca in Romania, conform datelor statistice doar cca 600.000 cetateni au salarii de peste 1.500 lei. Nu se cunoaste numarul de salariati cu salarii de peste 5.000 lei dar ei nu pot fi mai mult de 10.000. De aici si intrebarea: la ce este buna masura adoptata de Guvern?
AOAR propune crearea unor fonduri de investitii precum si realizarea unor concesionari importante in resursele energetice, infrastructura etc., in partenariat public privat care, prin plasarea banilor in companii cu profit peste medie, vor putea stimula dezvoltarea economica si crea resursele financiare suplimentare, necesare satisfacerii unor necesitati sociale reale si justificate. Totodata, se pot retine procente de pana la 30% din privatizarile care urmeaza sa aiba loc in favoarea fondurilor pentru pensii.
In loc de concluzie
Un guvern liberal a reusit sa ia o masura social-democrata care este aplaudata de toata clasa politica, dar criticata de economisti.
Alexandru MARINESCU alexandru.marinescu@ccib.ro
BURSA, Data: 2 iulie 2007
AOAR nu este de accord cu impozitarea suplimentara a salariilor mari
http://www.bursa.ro/on-line/s=macroeconomie&articol=12578.html
Data: 2 iulie 2007
AOAR critica solutia gasita de Guvern pentru cresterea pensiilor
Legea privind majorarea pensiilor a nemultumit oamenii de afaceri. Foto: Newsin
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) acuza Guvernul de dispret fata de mediul de afaceri dupa decizia acestuia de a majora pensiile prin impozitarea suplimentara a salariilor ce depasesc de cinci ori salariul mediu pe economie.
“AOAR intelege necesitatea cresterii pensiilor, dar apreciaza ca o astfel de masura de impozitare suplimentara a salariilor este una voluntarista, populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung” sustine AOAR. “Actuala guvernare s-a declarat partizana metodelor de stimulare a cresterii afacerilor si a resurselor bugetare printr-o impozitare judicioasa a tuturor activitatilor economice”, mai era precizat in comunicatul emis de asociatie, potrivit Newsin.
Oamenii de afaceri propun Guvernului crearea unor fonduri de investitii precum si realizarea unor concesionari importante in resursele energetice sau infrastructura, in partenariat public privat. “Totodata, se pot retine procente de pana la 30% din privatizarile care urmeaza sa aiba loc, in favoarea fondurilor pentru pensii”, au adaugat reprezentantii AOAR.
Camera Deputatilor a aprobat, joi, un proiect de lege al PSD, care prevede ca punctul de pensii va fi majorat la 37,5% din salariul mediu brut pe economie incepand cu 1 ianuarie 2008.
In prezent, salariatii platesc contributiile de pensii la salariul brut obtinut intr-o luna, contributia aplicandu-se numai asupra acestei valori. Noul act normativ introduce termenul de venit brut ca baza de impozitare. “Vor fi incluse toate veniturile de natura salariala si asimilate salariilor”, a declarat fostul ministru al muncii, Gheorghe Barbu, presedintele Comisiei de munca din Camera Deputatilor.
http://www.frontnews.ro/aoar-critica-solutia-gasita-de-guvern-pentru-cresterea-pensiilor_a-848.html
Data: Luni, 2 iulie 2007
AOAR nu este de acord cu impozitarea suplimentara a salariilor mari
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania si-a exprimat surprinderea fata de decizia Guvernului de crestere a veniturilor bugetare prin impozitarea suplimentara a salariilor care depasesc de cinci ori salariul mediu pe economie. AOAR arata intr-un comunicat ca masura contrazice declaratiile facute de premierul Calin Popescu Tariceanu in martie acest an, prin care acesta anunta reducerea in 2008 cu sase la suta a contributiei sociale.
“AOAR intelege necesitatea cresterii pensiilor celor care au contribuit prin munca lor la dezvoltarea economica a Romaniei dar apreciaza ca o astfel de masura de impozitare suplimentara a salariilor este una voluntarista, populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung”, precizeaza comunicatul. AOAR considera ca Guvenul “da dovada de dispret fata de mediul de afaceri promovind masuri fiscale fara o consultare democratica prealabila”. Asociatia Oamenilor de Afaceri reaminteste ca in Romania doar aproximativ 600.000 de cetateni au salarii peste 1.500 de lei si, chiar daca nu este cunoscut numarul salariatilor cu salarii de peste 5.000 de lei, acestia nu pot fi mai mult de 10.000 de persoane si adreseaza intrebarea la ce bun masura adoptata de Guvern. AOAR sugereaza ca poate fi retinut pina la 30 la suta din privatizarile care urmeza sa aiba loc in favoarea fondurilor pentru pensii. ROMPRES
Data: Luni, 2 iulie 2007
Firmele vor masca salariile mari si nimeni nu va mai lucra pe fata
Oamenii de afaceri critica modalitatea gasita de Guvern pentru a majora pensiile, respectiv extinderea platii CAS si la veniturile salariale care depasesc de cinci ori salariul mediu brut pe economie si la alte tipuri de venituri. “Masura a fost luata într-un context de joc politic, fara nici un fel de consultare cu mediul de afaceri asupra consecintelor”, ne-a declarat Florin Pogonaru, presedintele Asociatiei Oamenilor de Afaceri din România (AOAR). El crede ca mediul de afaceri va reactiona negativ la joaca Guvernului cu taxele si impozitele. “Companiile vor avea co
mportamente economice logice: vor gasi modalitati legale de mascare a salariilor mari si nimeni nu va mai vrea sa lucreze pe fata, cu salariile la vedere”, crede Pogonaru.
Principalul efect anticipat la nivelul companiilor este cresterea costurilor cu forta de munca, în contextul în care oricum pentru oprirea migrarii angajatilor erau necesare cresteri salariale. “Va fi erodata inclusiv capacitatea unor întreprinderi de a plati impozit pe profit. Si asa, marjele de profit sunt sub presiune, din cauza cresterii salariilor si a intensificarii concurentei dupa aderare. De aceea, nu înteleg cum Finantele anticipeaza o crestere a veniturilor din impozitul pe profit ca modalitate de a compensa noile cheltuieli”, afirma profesorul de economie Daniel Daianu. În plus, spune si secretarul general al AOAR, Gheorghe Pârvan, potrivit statisticilor oficiale, exista numai circa 600.000 de salariati cu venituri mai mari de 1.500 lei. “Este evident ca a fost o decizie negândita, luata din ratiuni politice. Pe de o parte vii si anunti triumfator în martie ca reduci CAS-ul cu sase puncte procentuale si acum dai în cap mediului de afaceri”, comenteaza Pârvan.
În ce priveste impactul asupra economiei, profesorul Daianu avertizeaza ca fara încasari bugetare mai mari sau o reducere adecvata de cheltuieli, o crestere puternica a deficitului bugetar este inevitabila. “Deficitul poate creste cu peste 2% din PIB. Iar un deficit de peste 4,5% din PIB ar accentua deficitele externe, ar putea eroda serios credibilitatea politicii economice si ar schimba sentimentul pe piata — în sensul unei iesiri de fonduri, cu presiune pe deprecierea leului si efectul inflationist corespunzator”, explica Daianu. El conchide spunând ca “Vosganian si locotenentii sai de la Finante ar trebui sa îsi faca mai bine calculele. Oamenii sunt îndreptatiti sa solicite pensii mai mari, dar modul în care se face acest lucru este mai mult decât discutabil”.
Vladescu: Majorarea punctului de pensie, un pericol pentru stabilitatea economica
Majorarea punctului de pensie reprezinta un pericol pentru stabilitatea macroeconomica, a declarat agentiei Mediafax secretarul de stat în MEF, Sebastian Vladescu. “O majorare atât de abrupta se va resimti destul de mult în buget, undeva peste 2 miliarde euro, aproximativ 2% din PIB, si efortul va fi pe termen lung, iar pâna la urma sumele vor fi luate de la investitii. Se încearca paliative pentru resursele necesare, chiar prin schimbarea filosofiei fiscale de pâna în prezent”, a spus Vladescu.
El nu este de acord cu o presiune atât de mare pe bugetul de pensii, în conditiile unui sistem care este deja în dezechilibru, având în vedere ca beneficiarii depasesc cu mult numarul contribuitorilor, al celor care muncesc. Vladescu a aratat si ca o contributie mai mare din partea celor cu venituri ridicate ar contraveni filosofiei fiscale de pâna acum, cota unica fiind introdusa tocmai pentru a încuraja munca si a scoate la suprafata salariile mari. De asemenea, Vladescu sustine ca o crestere de asemenea amploare a pensiilor va genera cereri foarte mari din partea salariatilor, care nu vor mai accepta majorari în linie cu performantele economiei si rata inflatiei.
Serinela SPATARELU
http://www.gandul.info/firmele-vor-masca-salariile-mari-nimeni-lucra-fata.html?3936;839695
Legislatia Muncii Data:29 iunie 2007
Noi tinem pasul cu legislatia
Firmele vor masca salariile mari si nimeni nu va mai lucra pe fata
Oamenii de afaceri critica modalitatea gasita de Guvern pentru a majora pensiile, respectiv extinderea platii CAS si la veniturile salariale care depasesc de cinci ori salariul mediu brut pe economie si la alte tipuri de venituri. “Masura a fost luata într-un context de joc politic, fara nici un fel de consultare cu mediul de afaceri asupra consecintelor”, ne-a declarat Florin Pogonaru, presedintele Asociatiei Oamenilor de Afaceri din România (AOAR). El crede ca mediul de afaceri va reactiona negativ la joaca Guvernului cu taxele si impozitele. “Companiile vor avea comportamente economice logice: vor gasi modalitati legale de mascare a salariilor mari si nimeni nu va mai vrea sa lucreze pe fata, cu salariile la vedere”, crede Pogonaru.
Principalul efect anticipat la nivelul companiilor este cresterea costurilor cu forta de munca, în contextul în care oricum pentru oprirea migrarii angajatilor erau necesare cresteri salariale. “Va fi erodata inclusiv capacitatea unor întreprinderi de a plati impozit pe profit. si asa, marjele de profit sunt sub presiune, din cauza cresterii salariilor si a intensificarii concurentei dupa aderare. De aceea, nu înteleg cum Finantele anticipeaza o crestere a veniturilor din impozitul pe profit ca modalitate de a compensa noile cheltuieli”, afirma profesorul de economie Daniel Daianu. În plus, spune si secretarul general al AOAR, Gheorghe Pârvan, potrivit statisticilor oficiale, exista numai circa 600.000 de salariati cu venituri mai mari de 1.500 lei. “Este evident ca a fost o decizie negândita, luata din ratiuni politice. Pe de o parte vii si anunti triumfator în martie ca reduci CAS-ul cu sase puncte procentuale si acum dai în cap mediului de afaceri”, comenteaza Pârvan. (Integral in Gandul)
Sursa: Gandul/ 29.05.2007
http://www.legislatiamuncii.ro/index.php?pag=n2&id=1070
InfoPortal / economie Data:Sambata, 30 iunie 2007
Romania, criticata de FMI pentru majorarea pensiilor
Fondul Monetar International a criticat, ieri, Romania privind planurile de a majora substantial pensiile, declarand ca aceasta decizie ar putea duce la amplificarea presiunilor inflationiste si la majorarea deficitului de cont curent. Parlamentul Romaniei a aprobat joi, 28 iunie, proiectul de lege privind majorarea aproape de doua ori a pensiilor in urmatorii doi ani. „Chiar daca intelegem ca pensiile sunt mici, deciziile fiscale trebuie sa ia in calcul existenta unor limite bugetare si nu ar trebui sa fie luate fara a analiza mediul macroeconomic”, a declarat Inaltul Responsabil al FMI in regiune, Juan Jose Fernandez-Ansola. Si Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) a acuzat Executivul de dispret fata de mediul de afaceri din cauza deciziei de majorare a pensiilor prin impozitarea suplimentara a salariilor. „ Inca o data, Guvernul da dovada de dispret fata de mediul de afaceri, promovand masuri fiscale fara o consultare democratica prealabila”, a comunicat AOAR.
Sursa: Atac – Sambata, 30 Iunie 2007
http://www.infoportal.ro/articol~din-economie~info-283066~romania-criticata-de-fmi-pentru-majorarea-pensiilor.html
Data: 29 iunie 2007
AOAR critica masura Guvernului de a majora contributiile de pensii pentru salariile mari
“Suntem surprinsi de hotarârea neasteptata a Guvernului de a creste veniturile bugetare prin impozitarea suplimentara a veniturilor salariale ce depasesc de cinci ori salariul mediu pe economie. Masura este contrara declaratiei facuta de primul ministru în martie 2007, privind reducerea contributiei sociale în anul 2008 cu 6%”, se arata într-un comunicat al AOAR.
Premierul Calin Popescu Tariceanu a anuntat, miercuri, ca vor fi adoptate masuri complementare pentru cresterea veniturilor la sistemul de pensii, de la 1 ianuarie 2008, pentru a acoperi majorarea pensiilor.
“În momentul de fata, contributia la pensii este plafonata la cinci salarii medii pe economie, peste cinci salarii nu mai creste contributia. Vom pune aceasta contributie pe toate veniturile pe care le realizeaza un salariat”, a explicat Tariceanu.
Reprezentantii oamenilor de afaceri apreciaza ca necesara cresterea pensiilor, dar considera ca impozitarea suplimentara a salariilor este voluntarista, populista, nejustificata economic si nesustenabila pe termen lung.
“Actuala guvernare s-a declarat partizana metodelor de stimulare a cresterii afacerilor si sporirea resurselor bugetare printr-o impozitare judicioasa a tuturor activitatilor economice. Înca o data, Guvernul da dovada de dispret fata de mediul de afaceri, promovând masuri fiscale, fara o consultare democratica prealabila”, mai apreciaza oamenii de afaceri.
Solutia anuntata de Guvern este, în opinia lor, o masura comoda, directa si arbitrara, care nu are la baza nici un calcul economic, ceea ce ar putea determina un grad foarte redus de colectare a veniturilor.
AOAR propune crearea unor fonduri de investitii, precum si realizarea unor concesionari importante în domeniul resurselor energetice si infrastructura în partenariat public privat care, prin plasarea banilor în companii cu profit peste medie, sa fie stimulata dezvoltarea economica si sa se creeze resursele financiare suplimentare necesare satisfacerii unor necesitati sociale reale si justificate. Totodata, oamenii de afaceri propun repartizarea unui procent de pâna la 30% din sumele care vor fi obtinute din privatizarile viitoare la fondurile pentru pensii.
Camera Deputatilor a adoptat, joi, proiectul de lege privind majorarea pensiilor, initiat de PSD, stabilind cresterea punctului de pensie la 37,5% de la 1 ianuarie 2008, si la 45% de la 1 ianuarie 2009.
Deputatii au acceptat, astfel, varianta Comisiei pentru munca la proiectul initial al PSD, la propunerea Guvernului. Initial PSD a cerut majorarea punctului de pensie la 45% din 2008, dar, la sedinta comisiei, ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, a propus cresterea punctului de pensie în 2008 la 37,5%. Punctul de pensie reprezinta în prezent 31% din salariul mediu brut pe economie.
Cristina Cuncea, cristina.cuncea@mediafax.ro
Sursa: Mediafax, 29.06.2007
https://www.estinvest.ro/index.php?location=archive_mediafax&action=read&id=10386

