Data: Luni, 21 mai 2007, 17:32
AOAR: Proiectul strategiei energetice este corelat doar fragmentar cu politicile UE
Asociatia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR) considera ca proiectul strategiei energetice, elaborat de Ministerul Economiei si Finantelor, se raporteaza doar “fragmentar” la politicile europene din domeniu, informeaza un comunicat al asociatiei, remis luni agentiei NewsIn.
AOAR apreciaza ca o lipsa majora a documentului, prezentat pentru dezbatere publica, raportarea sa doar fragmentar si enuntiativ, la setul de politici din domeniul energiei, aprobat de sefii de stat si de guvern din tarile membre ale UE în martie 2007.
“Aceasta situatie este cu atât mai greu de înteles cu cât aceasta a fost principala motivatie a finalizarii strategiei României abia în luna mai 2007. Un argument suplimentar îl reprezinta chiar obligatia statelor membre ale UE de a prezenta un plan de actiune concret vizând cresterea eficientei energetice”, se mai arata în comunicatul AOAR.
AOAR considera, de asemena, ca proiectul strategiei energetice nu reprezinta un document, care sa valorifice în mod evident avantajul unirii într-un singur minister a fostelor ministere al economiei si al finantelor si cere de urgenta o reevaluare a situatiei si explicitarea mult mai precisa a masurilor prevazute în functie de resursele financiare certe la aceasta data (cel putin pe perioada 2007-2013).
AOAR mai solicita publicarea ca document oficial a listei de proiecte propuse pentru a fi realizate în parteneriat public-privat
Sursa: NewsIn
Bursa
Data Publicarii: 22.05.2007
AOAR: Proiectul de strategie enegetica se raporteaza fragmentar la noua politica a UE
http://www.bursa.ro/on-line/s=autentificare&s_a=companii_afaceri&a_articol=10474.html

