Data: 18 ianuarie 2008
Mediul de afaceri, afectat de cresterea preturilor la gaze naturale
Principalele probleme cu care se va confrunta mediul de afaceri din Romania in anul 2008 sunt cresterea preturilor la gazele naturale, evolutia cursului de schimb si lipsa de personal calificat, a declarat pentru Rompres secretarul general al Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR), Cristian Parvan.
„Situatia resurselor energetice, in special cresterea preturilor gazelor naturale, reprezinta o problema pentru oamenii de afaceri, cu atat mai mult cu cat preturile reprezinta un element de competitivitate. Pentru rezolvarea acestei probleme este necesara reducerea consumului de energie, la toate sursele de productie”, a precizat Parvan.
E.ON Gaz Romania a anuntat ca, incepand din acest an, preturile gazelor naturale vor trebui sa se majoreze pentru a putea asigura cantitatile de gaze naturale necesare consumatorilor din Romania.
„Ca urmare a cresterii preturilor gazelor naturale din import, pretul final al gazelor la consumatori va trebui sa se majoreze cu circa 10% incepand din luna ianuarie 2008. O majorare de aproximativ 30% este de asteptat pentru intregul an 2008″, a declarat recent Achim Saul, presedintele Consiliului de Administratie al E.ON Gaz Romania.
Ministrul economiei si finantelor, Varujan Vosganian, a anuntat ca pretul gazelor naturale nu va creste cu doua cifre de la 1 ianuarie 2008. „Chiar daca pretul gazului din import se va majora, vom realiza alinierea la pretul intern in asa fel incat sa nu afecteze consumatorul final si sa nu duca la marirea pretului pentru consumatorul final, de la 1 ianuarie 2008″, a spus Vosganian.
Totodata, secretarul general al AOAR a mentionat faptul ca evolutia cursului de schimb, „rezultat al mentinerii deficitului de cont curent, in paralel cu mentinerea posibilitatii speculatiilor financiare cauzate de politica Bancii Nationale de ajustare a dobanzii de referinta”, afecteaza, in egala masura, activitatea oamenilor de afaceri. „Singurele modalitati prin care pot fi reduse pierderile in afaceri cauzate de evolutia cursului de schimb sunt strategiile de hedging (n.r: metoda prin care riscul in afaceri este diminuat, permitand, in acelasi timp, obtinerea unui profit in urma efectuarii unei investitii) ale BNR”, a adaugat Parvan.
Lipsa personalului calificat si cererile salariale nejustificate se agraveaza, atat la nivel national, cat si mondial, a mentionat Cristian Parvan. „Va trebui investit in forta de munca. Statul roman trebuie sa se ocupe de educarea si calificarea personalului nepregatit”, a spus secretarul general al AOAR.
Sursa: Periodicul Afacerea CCIB
18 Ianuarie 2008
AOAR: masura de aliniere a pretului gazului este una excesiva si periculoasa!
Asociatia Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR) considera necesara solicitarea oficiala de negocieri intre Romania si Uniunea Europeana, cu privire la calendarul cresterii pretului gazelor naturale din productia interna si asa pretinsa aliniere a acestora la nivelul preturilor internationale. Cerintele formulate de Comisia Europeana nu tin cont de situatia Romaniei, dependenta de o singura sursa de aprovizionare care este Rusia, tara noastra nefiind conectata la magistralele vest europene de gaze naturale si potential fiind exclusa si de la accesul viitoarelor noi magistrale de gaze internationale. La nivelul pietei interne nu se pune problema de competitie intre mai multi producatori, OMV si Romgaz detinand pozitii de piata dominante.
AOAR apreciaza Cererea Comisiei Europene ca fiind incorecta si din punct de vedere a preturilor extrem de diferite a gazului natural practicat in randul vechilor membri ai UE si a unor diferente chiar si mai mari daca se iau in considerare si cele 10 noi membri admisi in 2004, dintre care Estonia este de departe tara cu cele mai mici preturi (3,99 euro/gjoule, fata de Romania 7,6 euro/Gjoule, pret ce ne situeaza pe locul 18 dintre 23 tari membre ale UE). Datele furnizate de EUROSTAT, nu iau in considerare taxele aplicate de statele membre consumului de gaze naturale. In aceste conditii, Romania s-ar plasa pe locul 5, dupa Ungaria, Bulgaria, Polonia si Slovacia, intr-un clasament a 25 state europene.
AOAR considera excesiva si periculoasa atat pentru mediul de afaceri cat si pentru populatie, acceptarea de catre Guvern a cererii Comisiei Europene, mai ales in conditiile in care de mai multi ani, in Romania, productia de gaze nu mai este subventionata, satisfacand cerintele europene normale ale asigurarii pietei unice europene. Pentru mediul de afaceri si populatie va fi greu de inteles si acceptata cererea CE de crestere a preturilor, in conditiile in care fiecare tara este suverana in a-si folosi in beneficiul propriu resursele nationale de care dispune.
AOAR cere Guvernului sa intreprinda toate demersurile legale, inclusiv prin formularea unei actiuni in justitie la nivel european, pentru apararea intereselor legitime ale Romaniei. Nu este de acceptat, in conditiile economice actuale, in care partial deficitul comercial, in crestere accelerata in 2007, este generat tocmai de factura energetica tot mai impovaratoare (Romania plateste importul de gaze din Rusia cu 370 $/1000 mc comparativ cu 280$/1000 mc in Germania), sa se dea curs unor cereri nerealiste si dezavantajoase tarii si economiei noastre.
In cazul in care demersurile legale nu vor avea rezultatele scontate, AOAR cere Guvernului impozitarea severa a profiturilor „volatile” pe care le vor inregistra fara nici un efort propriu companiile producatoare de gaze din Romania. Nu se poate accepta continuarea procesului de valorificare a resurselor energetice neregenerabile detinute de Romania si realizarea de profituri exceptionale de catre producatorii din domeniu, fara ca mediul de afaceri sau cetatenii romani sa aiba un beneficiu minim legitim.
AOAR cere adoptarea de urgenta a unei pozitii ferme de catre autoritatile competente din Romania , de catre Guvern care este obligat sa depuna toate eforturile de sustinere a pozitiei legitime a tarii noastre la nivelul Comisiei Europene, care mai are inca multe probleme de rezolvat pana la a realiza o piata energetica europeana libera si unica.
COMISIA EUROPEANA “cere” României sa majoreze cu aproape 70% pretul la gazele naturale. Este vorba de “alinierea” pretului gazelor din productia interna la cel de pe piata europeana. Aceasta aliniere trebuia facuta treptat, din momentul încheierii negocierilor de aderare la UE pâna în 2008,
dar, de doi ani de zile, autoritatile române au facut foarte putin în acest sens. Din aceasta cauza, socul majorarii pretului pe piata româneasca va fi foarte mare. Astfel, în 2008, pretul productiei interne este de 180 de dolari pe mia de metri cubi, în timp ce pe piata europeana pretul mediu este undeva în jurul valorii de 300 de dolari mia de metri cubi. Conform oficialilor de la Bruxelles, în România se practica preturi de productie joase si producatorii europeni nu pot concura cu succes pe piata din România.
Daca România va da curs solicitarii UE, în mai putin de 12 luni, cei doi producatori de gaze, Petrom, companie controlata de austriecii de la OMV, si Romgaz, detinuta de statul român, ar trebui sa urce pretul cu 120 de dolari mia de metri cubi, ceea ce înseamna o crestere de aproape 70%.
BURSA
23 Ianuarie 2008
AOAR: “Cererea oficialilor europeni de aliniere a pretului gazelor este incorecta”
http://www.bursa.ro/on-line/s=autentificare&s_a=companii_afaceri&a_articol=21915.html

