REGULI NECLARE. Oamenii de afaceri sunt nemulţumiţi de faptul că nu pot aplica măsura anticriză privind scutirea de taxe şi impozite a şomajului tehnic. http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/847792/Masura-anticriza-doar-pe-hartie/
Capitalul.ro
Macro-economie
Asociatia Oamenilor de Afaceri din
Aplicarea OUG nr. 28/2009 nu este posibila in acest moment, deoarece Casa Nationala de Pensii si Alte drepturi de Asigurari Sociale, Agentia Nationala de Ocupare a Fortei de Munca si Casa Nationala de Asigurari de Sanatate nu si-au adaptat aplicatiile informatice pentru declararea contributiilor de asigurari sociale”, arata AOAR, intr-un comunicat, remis, joi, Agerpres
Asociatia considera, de asemenea, nu s-a avut in vedere nici faptul ca un angajat in cursul unei luni poate lucra o perioada, iar alta perioada sa fie in intrerupere de activitate
AOAR isi exprima nemultumirea fata de intarzierea emiterii de reguli clare de procedura care sa faca OUG operationala, informeaza Agerpres
“Lipsa acestor prevederi legale semnifica in fapt dorinta de a face inaplicabila o masura anticriza convenita Oficial si anuntata in repetata randuri de oficialii guvernului”, subliniaza comunicatul
.
REGULI NECLARE. Oamenii de afaceri sunt nemultumiti de faptul ca nu pot aplica masura anticriza privind scutirea de taxe si impozite a somajului tehnic.
Asociatia Oamenilor de Afaceri (AOAR) spune ca Ordonanta de Urgenta nr. 28/2009 nu poate fi pusa in practica in prezent, deoarece Casa de Pensii, Agentia pentru Ocuparea Fortei de Munca si Casa de Asigurari de Sanatate nu si-au adaptat aplicatiile informatice pentru declararea contributiilor. “De asemenea, nu s-a avut in vedere nici faptul ca un angajat in cursul unei luni poate lucra o perioada, iar alta perioada sa fie in intrerupere de activitate�, spun oamenii de afaceri. Ei cer sa fie emise reguli clare care sa faca ordonanta operationala. http://stiri.rol.ro/content/view/262753/11/
Măsură anticriză doar pe hârtie
Oamenii de afaceri sunt nemulţumiţi de faptul că nu pot aplica măsura anticriză privind scutirea de taxe şi impozite a şomajului tehnic
Asociaţia Oamenilor de Afaceri (AOAR) spune că Ordonanţa de Urgenţă nr. 28/2009 nu poate fi pusă în practică în prezent, deoarece Casa de Pensii, Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi Casa de Asigurări de Sănătate nu şi-au adaptat aplicaţiile informatice pentru declararea contribuţiilor. „De asemenea, nu s-a avut în vedere nici faptul că un angajat în cursul unei luni poate lucra o perioadă, iar altă perioadă să fie în întrerupere de activitate”, spun oamenii de afaceri. Ei cer să fie emise reguli clare care să facă ordonanţa operaţională. http://www.ziare.ro/articol.php?id=1239921879
Avem ordonanţa, n-avem softul
Un act normativ solicitat cu insistenţă de patronate, pentru atenuarea efectelor crizei, şi adoptat luna trecută de Guvern nu poate fi aplicat din motive care ţin de aplicaţiile informatice ale instituţiilor statului. Este vorba de o ordonanţă de urgenţă care stipulează că, pe perioada când angajaţii sunt trimişi acasă cu plata a 75% din salariu, din lipsă de comenzi, firma nu mai este obligată să achite contribuţiile sociale pentru aceştia. Asociaţia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR) a semnalat ieri faptul că aplicarea ordonanţei nu este posibilă, deoarece Casa Naţională de Pensii şi alte drepturi de Asigurări Sociale, Agenţia Naţională de Ocupare a Forţei de Muncă şi Casa Naţională de Asigurări de Sănătate nu şi-au adaptat aplicaţiile informatice pentru declararea contribuţiilor de asigurări sociale. (A.B)
© 2007 SC Crucisatorul SA. Toate drepturile rezervate.
http://www.gandul.info/economia/avem-ordonanta-n-avem-softul.html?3936;4220254

