Am apreciat in mod deosebit, deschiderea la dialog privind regandirea programului de guvernarea a domnului profesor Cristian Socol.
Cred ca o discutie constructiva trebuie sa fie orientata in primul rand asupra a ceea ce e de facut de acum inainte.
De aceea ma voi abtine – pe cit posibil- in a fi critic si a vorbi despre raul deja facut, intelegand ca, asa cum precizeaza domnul profesor Socol, partidul de guvernare si-a asumat riscul politic de aplicare a propriei viziuni.
Sunt de acord si am exprimat aceasta opinie inca inainte de aparitia programului de guvernare, ca actualul model de crestere economica romaneasca „de tip low cost si low value added“ nu mai poate functiona.
Domnul profesor Socol mentioneaza insa numai o parte a ecuatiei, necesitatea de iesire din“statutul de economie low cost“ fara a mentiona ca aceasta nu este posibil decit prin crearea surselor pentru plata unor salarii mai mari intr-o economie orientata catre producere de valoare adaugata crescuta.
Deci conditia prealabila a inlaturarii modelului „low cost“ este iesirea din statutul de economie „low value added“.
Cred ca acest lucru nu e posibil atunci cand tai alocarile bugetare pentru investitii si modernizare si te duci numai spre rezolvarea partii usoare a ecuatiei: crestereea salariilor (nebazata pe niciun fel de criterii de productivitate, competente etc).
Sursa: http://www.zf.ro/zf-24/o-chestiune-de-principiu-in-aplicarea-programului-de-guvernare-o-economie-care-creeaza-valoare-adaugata-mica-are-resurse-limitate-de-crestere-a-salariilor-16779456, 24.10.2017

